TDCY Kongre Bülteni 2018

klinikiletişim dergisi, 15. Yıllık Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım (TDCY) Kongresini yakından takip etti ve yoğun bakımcıların global ölçekte gündemlerini sayfalarına taşıdı.

Kongrenin en ilgi çekici oturumları arasında Sağlık Bakanlığı, SGK, TDCY ve Türk Yoğun Bakım Derneği üyelerinin yuvarlak masa toplantısı öne çıktı. Bu oturumda; iki derneğin iş birliği çerçevesinde hareket ederek yoğun bakım uzmanlığında yeterlilik kurulu ve sınavının oluşturacağı görüşüldü.

Yoğun Bakımcıların Talepleri

TDCY’nin talepleri arasında; yoğun bakımların seviyelendirilme çalışmasının yapılması, yan dal uzmanlık eğitimi için tez zorunluluğu, eğitim programları arasında rotasyon esnekliği, yoğun bakımın 6 ana dalda belli süre için zorunlu eğitim süreci önerisi, SUT’ta, özlük haklarında, istihdamda ve klinik yönetiminde yoğun bakım uzmanlarının görüş ve önerilerinin mevzuatta görünür kılınması, endüstri sponsorluk desteğinin gözden geçirilmesi, ana uzmanlık alanında görev yapma hakkı gibi başlıklar yer aldı.

Yabancı Konuklar

Kongre, 20’den fazla ülkeden yabancı konukları ağırladı. 2023 Dünya Yoğun Bakım Kongresinin TDCY tarafından İstanbul’da yapılacak olması, dünya ülkelerinin katıldığı oturumda ayrıca ilgi uyandırdı. Oturuma katılan yoğun bakım hekimleri ülkelerindeki dernek yapılanmasını, global çatı derneklerle ilişkilerini, bilim ve araştırma alanındaki potansiyel iş birliği imkanlarını ve güncel beklentilerini dile getirdiler.  

Yoğun Bakım Odaklı Eğitim Mümkün mü?

Kongrenin Toscana’dan gelen konuğu Prof. Dr. Raffaele Scala ile yaptığımız özel röportajda Scala, yoğun bakım eğitimine ilişkin Türkiye’de de tartışılan bir konuda görüşlerini şöyle ifade etti:

“Günümüzde yoğun bakım uzmanı olabilmek için önce başka bir dalın uzmanı olmak gerekiyor oysa en baştan yoğun bakıma odaklanılmış bir eğitim içerisinde yetişmenin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi ve şöyle izah etti:

“Örneğin ben bir göğüs hastalıkları uzmanıyım ve göğüs hastalıkları çok farklı bir branş… Bunun üzerine yoğun bakım eğitimi aldığınızda göğüs hastalıklarında birçok konunun değişiklik gösterdiğini fark ediyorsunuz zaman içinde. Daha belirli, daha temel yoğun bakımcılar yetiştirmeye yönelik programlar olmalı diye düşünüyorum.”

Karmaşanın Farkında Olmak!

Girit’ten Kongreye gelen deneyimli hekim Prof. Dr. Dimitris Georgopoulos ise, gençlere önemli bir tavsiye bulundu ve şöyle dedi:

“Bence bir insan üzerinde uygulanabilecek tedaviler düşünüldüğünde mekanik ventilasyon bu seçenekler arasında en komplike olanlardan biri. Oysa birçok yoğun bakımcı bu karmaşanın farkında bile değil!”

Okumak için tıklayınız!

TDCY Kongre Bülteni 2018 PDF için tıklayınız

About author

-->