15. Yıl Ulusal Kongremizden Kısa Kısa Haberler

15. Ulusal Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım (TDCY) Kongresi ve 7. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı 21 – 24 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Kongrede 34 oturum, 47 sözel bildiri, 90 poster ve 83 konuşmacı yer aldı.

klinikiletişim dergisi, 15. Yıllık Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresini yakından takip etti ve yoğun bakımcıların global ölçekte gündemlerini sayfalarına taşıdı. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım (TDCY) Kongresi ve 7. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı, 21 Kasım Çarşamba günü öğle saati itibariyle başladı. 34 oturum, 47 sözel bildiri, 90 poster ve 83 konuşmacı katılımıyla yapılan kongrede, TDCY Derneği Yönetim Kurulu ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu, açılış konuşmasında, “Bu yıl ulusal katılımcılar dışında dünyanın neredeyse dört bir yanından, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Etiyopya, Gana, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moğolistan, İran, Moldova, Nijerya, Özbekistan Sudan Zambiya’dan çok değerli meslektaşımız kongremize katıldı… Bunun mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu.

Yıl 2011 ve Yoğun Bakım Uzmanlık Alanı

Doç. Dr. Melda Türkoğlu[/caption] 2000’li yıllarda ülkemizde yoğun bakım için formel bir eğitim olmadığını belirten Türkoğlu, şöyle devam etti: “2000’li yılların başında yoğun bakım meslektaşlarımız tarafından büyük bir özveriyle gerçekleştiriliyordu. 2004 yılında Kayseri’de yaptığımız sempozyumda bir takım kararlar aldık: Yoğun bakım uzmanlık alanı olacak, tanımlanmış bir eğitim olacak ve hepimizin içerisinde yer alabildiği çok disiplinli bir alan olacak. Hedefimiz buydu. Bu hedefle yola çıktık ve 2005 yılında TDCY Derneği hep birlikte, en iyiye gitmek için kuruldu. İlk yıl yaptığımız sempozyumu kongreye dönüştürerek bugünlere kadar geldik. Yeri geldi eğitildik, yeri geldi eğitimci olduk. Ulusal ve uluslararası duayen birçok ismi kongrelerimizde konuk ettik. Bunun dışında Türkiye’nin yoğun bakım eksikliği vardı ve Türkiye’nin dört bir yanına ulaşmaya çalıştık. 2011’de yoğun bakımın uzmanlık alanı oldu; iç hastalıkları, nöroloji, anesteziyoloji, klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, genel cerrahi, göğüs hastalıkları ana dalları üzerine yapılan üst dal haline geldi ve 2012’de ilk yan dal uzmanlarımız yetişti. Bundan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizle birlikte yoğun bakım camiası da büyüdü; yeterlilik kursları yapmaya başladık. Bu kurslarda alanında oldukça başarılı eğitimcilerimiz, hekimlerimiz, senede bir, bu eğitimi vermeye başladı.” Hep Birlikte, En İyiye Türkoğlu, 2004 yılında Kayseri’de ilk kez düzenledikleri sempozyumda bir takım kararlar aldıklarını anımsatarak, bu kararları şöyle ifade etti: “Yoğun bakım uzmanlık alanı olacak, tanımlanmış bir eğitim olacak ve hepimizin içerisinde yer alabildiği çok disiplinli bir alan olacak. Hedefimiz buydu. Bu hedefle yola çıktık ve 2005 yılında TDCY Derneği hep birlikte, en iyiye gitmek için kuruldu. O günden bu yana kongrelerimiz her yıl artan bir ivmeyle devam etmekte…”

Prof. Dr. Muhammet Güven[/caption] Kongrenin açılış konuşmasını yapan, Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) Kurucuları arasında yer alan Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, konuşmasında, Türkiye’de yoğun bakımın bilim dalı olarak kabul edilmesi yolunda TDCY Derneği olarak verdikleri mücadeleleri anlattı. Güven şunları söyledi:

“Ben 1995 yılında ilk yoğun bakımda çalışmaya başladım. Şu an burada olan arkadaşlarımızla, birbirimizden habersiz, birer yıl arayla yoğun bakım konusunda çalışmaya başladık. Aradan 23 yıl geçmiş. 2000’li yılların başında birbirimizden haberdar olduk, 4 kişi bir araya geldiğimizde dernek kurmaya karar verdik; 5 kişi olduğumuzda sempozyum düzenledik. Bugün yüzlerle ifade edebileceğimiz katılımcı sayılarına ulaştık. O yıllarda bunu hayal etmek mümkün değildi. Biz yoğun bakımcılar, bunun gönüllülük esasına dayalı olduğunu ve hep böyle olacağını düşünmüştük. Birçok ülkede de böyleydi. Bir yoğun bakım bilim dalı olacağını hayal edememiştik.

Yoğun Bakımın Bilim Dalı Olması

Arkadaşlarımızla geçen gün anımsadık: Bir iç hastalıkları kongresi esnasında, o zaman zayıf bir internet hattı üzerinden, Resmi Gazete’de yayınlanan Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde, yoğun bakımın bilim dalı olduğunu gördüğümüzde hem sevinmiş hem de şaşırmıştık. Çünkü beklemediğimiz bir gelişmeydi. Mahkemeler, açılan davalar derken aradan yıllar geçti. Bunlarla o kadar vakit kaybetmemiş olsaydık bugün mevcut olanın belki 2 – 3 katı kadar yoğun bakım uzmanımız olabilirdi.

Modern Yoğun Bakım Ünitelerimiz Var

Bugüne baktığımızda çok iyi yoğun bakımcılar yetiştiğini görüyoruz, sizlerin bizlerden daha iyi olduğunuzu biliyoruz. Çok az yoğun bakımı olan bir ülkeydik. Çok az yerde modern yoğun bakım üniteleri vardı ve bugün 20 bine yakın modern yoğun bakım ünitesine sahip bir ülkeyiz.

Biz Bu Hayalleri Kurarken 29 Yaşındaymışız

Bir gün yoğun bakım tarihine, burada yer alan hocalarımızla birlikte, bizlerin isimlerini yazacaklar herhalde diye aramızda konuşuyorduk. Biz bu hayalleri kurarken 29 yaşındaymışız, bugün 50’yi geçtik. Gerçekten hayal ederseniz ve gayretli iyi yol arkadaşlarınız varsa başarmanız mümkün diye düşünüyorum. Bu dernek çok şey başardı, sayısı bir avucu geçmeyen hekimle başladı ve bugün 500’lere ulaştı. Devamı gelmeyecek bir hayal gibi başladık ve bugün 15. Kongremizi yapıyoruz. Bunun yanına Avrasya Kongresi de eklendi, yıllardır başarıyla sürüyor… Bunun yanına Dünya Kongresi de eklendi. Hem tebrik ediyorum hem de teşekkür ediyorum.

“Yoğun Bakımın Tarihini Yazmalıyız”

Yoğun bakımın siz genç arkadaşlarımın çalışmalarıyla çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Bizler yavaş yavaş sahadan çekiliyoruz. Bundan sonrası yoğun bakımın tarihini yazmak olacaktır. Arkadaşlarımız buna önder olacaktır. Bu kongrede bulunmak bana enerji veriyor. Bu ortamdan bürokrasi ortamına geçmek benim için de kolay olmayacak… Umarım orada da yoğun bakım biliminin gelişmesi yönünde katkılarımız olacaktır.”

Yabancı Konuklar Kongre, 20’den fazla ülkeden yabancı konukları ağırladı. 2023 Dünya Yoğun Bakım Kongresinin TDCY tarafından İstanbul’da yapılacak olması, dünya ülkelerinin katıldığı oturumda ayrıca ilgi uyandırdı. Oturuma katılan yoğun bakım hekimleri ülkelerindeki dernek yapılanmasını, global çatı derneklerle ilişkilerini, bilim ve araştırma alanındaki potansiyel iş birliği imkanlarını ve güncel beklentilerini dile getirdiler.

Yoğun Bakım Odaklı Eğitim Mümkün mü?

Prof. Dr. Raffaele Scala

Kongrenin Toscana’dan gelen konuğu Prof. Dr. Raffaele Scala ile yaptığımız özel röportajda Scala, yoğun bakım eğitimine ilişkin Türkiye’de de tartışılan bir konuda görüşlerini şöyle ifade etti:

“Günümüzde yoğun bakım uzmanı olabilmek için önce başka bir dalın uzmanı olmak gerekiyor oysa en baştan yoğun bakıma odaklanılmış bir eğitim içerisinde yetişmenin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi ve şöyle izah etti:

“Örneğin ben bir göğüs hastalıkları uzmanıyım ve göğüs hastalıkları çok farklı bir branş… Bunun üzerine yoğun bakım eğitimi aldığınızda göğüs hastalıklarında birçok konunun değişiklik gösterdiğini fark ediyorsunuz zaman içinde. Daha belirli, daha temel yoğun bakımcılar yetiştirmeye yönelik programlar olmalı diye düşünüyorum.”

Karmaşanın Farkında Olmak!

Prof. Dr. Dimitris Georgopoulos[/caption] Girit’ten Kongreye gelen deneyimli hekim Prof. Dr. Dimitris Georgopoulos ise, gençlere önemli bir tavsiye bulundu ve şöyle dedi:

“Bence bir insan üzerinde uygulanabilecek tedaviler düşünüldüğünde mekanik ventilasyon bu seçenekler arasında en komplike olanlardan biri. Oysa birçok yoğun bakımcı bu karmaşanın farkında bile değil!”

Yoğun Bakım Uzmanlarının Sorunları & Çözüm Önerileri

Yoğun bakımda eğitim, çalışma hayatı, SGK ve geri ödemeler ile özlük haklarına ilişkin paydaşların katılımıyla  yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Doç. Dr. Melda Türkoğlu ile Prof. Dr. İsmail Cinel

TDCY ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu ile Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel’in moderatörlüğünü yaptığı, Türkiye’de yoğun bakım özelinde sağlık politikalarının tartışıldığı yuvarlak masa toplantısında, yoğun bakım alanında faaliyet gösteren iki dernek üyeleri yanı sıra Sağlık Bakanlığı ve SGK temsilcisi de soruları yanıtladı.

Rotasyon Esnekliği Olabilmeli

Yoğun bakım uzmanlarının eğitim hayatına ilişkin görüşlerini ifade eden TDCY Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit şunları söyledi:

Sağlık Bakanlığını temsilen toplantıya katılan Doç. Dr. Semra Ulusoy Kaymak, yeni oluşturulan uzmanlık eğitimi takip sistemi hakkında bilgi verdi. Ciddi finansal yatırımla gerçekleştirdikleri sistemi detaylarıyla anlatan Kaymak şunları kaydetti: “Diğer tüm uzmanlıklar gibi yoğun bakım uzmanlarının da bu sistemi kullanması gerekecek yakın zamanda; mesela asistan isterken sistem üzerinden talep etmeniz gerekecek. Asistan sayısı, kliniklerde verilen eğitimler bu sistemden takip ediliyor; bizler de sizleri ve sistemi takip edebiliyoruz. Ortalama 5 bini aşkın eğitim programımız var. Çok büyük bir yatırım yaptık finansal anlamda ve çok emek verdik. Sistemimiz sizlerin katkısıyla anlamlı olacak. Standart olmayan eğitimlerin üzerine bu şekilde gitmeyi planlıyoruz.

Uzmanlık eğitimi takip sisteminin içinde neredeyse herşey yer alıyor: Uzmanlık programının içinde bulunduğu hastanenin nitelikleri, kendi kliniğinin nitelikleri, donanımı, portföyü ne gibi hizmetler verdiği takip edilecek ama kazanımlarla takip edilecek. Asistan karneleri de bu sisteme dahil; asistan hangi hocasıyla kaç adet ve ne tip vaka yapmış, bunu izleyeceğiz. Sistem telefona da uyumlu olacak. Kaç öğretim üyesi uzmanlık öğrencisiyle buluşarak ona mentorluk yapıyor bunu görebileceğiz.”

Doç. Dr. Kaymak ayrıca, yoğun bakıma yeni bir ana dalın eklenmesinin sözkonusu olmadığını ifade etti.

“Yeterlilik Kurulu Oluşturacağız”

Doç. Dr. Melda Türkoğlu

TDCY Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Yoğun Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melda Türkoğlu da, yoğun bakım eğitim kadrolarının planlı verilmesi gerektiğini belirterek eğitim ve çalışma hayatına ilişkin taleplerini şöyle dile getirdi:

“Yoğun bakıma şu anda çok fazla kadro veriliyor. Oysa bu kadroların kademeli şekilde daha yavaş verilmesi gerekiyor. Yoğun bakım uzmanlarının yavaş yavaş yetiştirilmesi bizler için daha iyi olacak. Buna ek, biz 6 ana dal dışında yeni bir ana dal istemiyoruz. Hatta 6 ana dalın fazla bile olduğuna inanıyoruz. Yeterlilik Kurulunun oluşturulması için TYBD ile birlikte çalışarak yeterlilik kurulunun oluşturulmasını ve sınavının getirilmesini sağlayacağız. Özel hastanelerde yoğun bakım kadrosu yok. Uzman olan arkadaşlarımız bu kadroyla özel hastanelerde çalışamıyorlar. Kendi ana dallarında da çalışamıyorlar. Öyle olduğu zaman yoğun bakım uzmanı olmak dezavantajlı hale geliyor. Bu önemli bir sıkıntımız.

Yoğun bakım kliniklerinde seviyelendirmelerin yeniden revize edilmesi gerekiyor. Bakanlık ile yapılan toplantılarda buna yönelik karar da aldığımızı hatırlatmak isterim.”

Özel Bakım Üniteleri Oluşturulmalı

Doç. Dr. Türkoğlu, palyatif hastalar konusunda yeni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Birçok terminal hasta var, terminal hasta için artık desteğin verilmeyeceği ünitelerin olması lazım. Ayrıca uzun dönem bakım yerlerinin olması lazım… Yatışa ve çıkışa yoğun bakım uzmanının karar verebilmesi lazım. Emek verdiğiniz hastayı mesela servise gönderiyorsunuz ve size tekrar geliyor. Yoğun bakım sonrası devredebileceğimiz ünitelerin olması ve uzun dönem bakım hizmetinin verildiği ünitelerin oluşturulması öncelikle hayata geçirilmesi gereken hususlar” diye konuştu.

SUT & Performans Düzenlemeleri

SUT ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Türkoğlu, “SUT’ta çoğu yerde yoğun bakım uzman tanımı yok!. Yoğun bakım uzmanı tanımının yoğun bakım ilgili yerlerde geçmesi lazım… Örneğin sepsis kolonunun kullanılması konusunu ifade edebilirim; bu kullanım için hematolojinin anesteziyolojinin imzası isteniyor ama yoğun bakım uzmanının imzasına gerek duyulmuyor. Hematolog, sepsis konusuna bizim kadar vakıf değil… Esas kullanan biziz ama mevzuatta adımız geçmiyor. Bunun düzeltilmesi gerekiyor.

Ayrıca SRRT konusu var. Bu uygulama diyaliz olarak geçiyor ve nefrologların bu konuda çok deneyimli olmamasına karşın bu işin performansı nefroloğa veriliyor. Bizim bu uygulamadan performans alma gibi hakkımız yok. Bu konu iyileştirilmeli.

Beyin ölümü konusunda biz YÖK’e de başvuruda bulunduk. Bu konuda hala 4 ana dal imzası gerekiyor ve kısaltılması gerekiyor.

Çift performans konusu var bir de; yoğun hastası takip eden bölümlerde oluyor bu; örneğin bir kalp damar cerrahı veya bir kardiyolog aynı gün anjiyografi yapıyor, oradan performans alıyor. Aynı zamanda hastasını yoğun bakıma yatırıyor, ondan da 3. Basamak puanı alıyor. Yani yoğun bakım uzmanı eğitim yapıyor ve onun yaptığı vizit çok ayrıcalıklı bir vizit dei.

Yoğun Bakım Ekibi

Çalışma hayatında sorunların varlığına dikkat çeken Doç. Dr. Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Yoğun bakımda görev yapan hemşireler, yardımcı personel, klinik donanımı konusunda iyileştirme yapılmalı. Hemşire eksikliği pek çok hastanede yaşanıyor, bu sebepten hastanelerde birçok yatak kapalı. Fizyoterapistlerin yoğun bakımda istihdam edilememesi çok büyük eksiklik… Bu bizi olumsuz etkiliyor. Ağır bir 3. basamak hastasını tek başına bir doktor olarak ayağa kaldırmamız mümkün değil. Hemşireyle, fizyoterapistle, sosyal hizmet uzmanıyla birlikte çalışacağız.

Özlük Haklarımız İyileştirilmeli

Prof. Dr. Bilgin Cömert (solda)

TDCY Yönetim Kurulu II. Başkanı ve 9 Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları ABD ve Yoğun Bakım BD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Cömert, konuşmasında çalışma hayatındayaşanan sorunlar konusunda şunları kaydetti:

“Temelde 2 problem var, bir yoğun bakım uzmanı unvanı almış kişilerin sahada 3. basamak yoğun bakım ünitelerinde kurulu düzenin içine girememeleri… Bunun birçok nedeni var ama bence ilk sorun bu. Büyük oranda performans kaygılarından kaynaklanan bir sıkıntı bu… Bunu belki özlük haklarının iyileştirilmesiyle çözülebileceğini düşünüyoruz. Sorumluluk konusu, bence tali bir konu… Esas olarak orada çalışabilmesi çok daha önemli… Yoğun bakımın ekip işi olduğunu kabullenmemiz lazım. Tek başımıza hiçbir şey yapamayız. İdareye önemli görev düşüyor. Bu kadar çok emek verdiği uzmanların yoğun bakımda çalıştırılmaması büyük kayıp!”

Mezunlarımızın Yetkinliği Denk Değil

Prof. Dr. Ferda Kahveci

TYBD Derneğini temsilen oturuma katılan ve TYBD Önceki Dönem Başkanı ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD, Yoğun BD Başkanı Prof. Dr. Ferda Kahveci konuşmasında şunları söyledi:

“Yoğun bakımda eğitimle ilgili sorunlarımız büyük. Dengesizlikler var. Yoğun bakım 6 ana daldan beslenen bir yan daldır ve bu 6 ana dalın bir ucunda enfeksiyon hastalıkları var, bir ucunda da anesteziyoloji ve reanimasyon ana dalı var. Bunların içinde hiç yoğun bakımı olmayan ana dallar var, buralarda herhangi bir formel eğitim görmeyen mezunlar var. Bu mezun arkadaşlarımız bir sınavla bir programın üyesi haline gelmektedir. Ana dallarında yoğun bakımda aktif hiçbir çalışması olmayanla 6 ay ve üzerinde eğitim görenler aynı programda buluşabilmekte ve biz onları denk koşullarda mezun etmekle yükümlü birer öğretim üyesiyiz. Daha önce bu konuyu İç hastalıkları TUKMOS’una getirdik; hiç olmazsa 2 aylık bir rotasyonları olsun ama sanırım bu hayata geçmedi. Daha seçme aşamasında yoğun bakıma dair dengesizlikler başlıyor. Protokoller revize edilmeye başlandı; 6 ana dal veya 3 ana dal gibi protokoller var.

Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmada daha net göreceğiz, kaç program aktif çalışmaktadır, yetkin öğretim üyesi sayısı ve niteliği nedir diye… Mezun olan kişilerin yetkinliği denk değil maalesef. Eksiklikler burada başlıyor. Denetlemenin çok önemli olduğuna katılıyorum, kağıt üzerinde var ama sahada nasıl olduğu konusunda Sağlık Bakanlığı çalışma yapmalıdır ki aktüel olarak bu eğitimlerin ne düzeyde verildiği bilinmelidir.

“Asistan Karneleri Hayata Geçirilmelidir”

Asistan karnelerinin aktif olarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kahveci, “TYBD asistan karnesi oluşturdu. Bizim bir karnemiz var; değiştirebilir elbette ama ortak bir çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. Kişilerin neler yaptığını oradan rahatlıkla görebiliriz ama sanıyorum daha hayata geçmedi. Bunu hayata geçirirsek Sağlık Bakanlığı da ne yapıldığını görmeye hazır olacaktır. Rotasyonlar konusunda da yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Anesteziyoloji, göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları uzmanları açılan yoğun bakım kadrolarına en fazla ilgi gösteren ilk üç ana dal dolayısıyla kadro tahsisleri de bu orana göre yapılmalıdır” dedi.

Nöbet Tutmak Eğitimin Çok Önemli Parçası

Prof. Dr. Mehmet Uyar

TYBD II. Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD ve Yoğun BD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Uyar da şöyle konuştu:

“Tıpta Uzmanlık Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve bizlerin katıldığı toplantılarda konsensüs haline getirdiği ve çekirdek müfredata geçen hususlar var; bir eğitim programında eğitim vermeye yetkili en az 2 yoğun bakımcının bulunması, en az 10 yataklı 3. düzey yoğun bakıma sahip olması gerektiği koşullarının tam sağlanamadığını görüyoruz. Tıpta Uzmanlık Kurulu sekreteryası tarafından bize gönderilen raporlarda 36 aylık eğitimin 18 ayının en az genel yoğun bakımda geçmesi gerektiği konusunda hepimizin konsensüsü var. Bunun da hayata geçmediğini görüyoruz. Ben ayrıca, nöbet tutmanın da yoğun bakım eğitiminin çok önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. Yoğun bakımcı nöbet tutmadan yetişemez. Bilgi beceri ve idari yeteneklerini geliştirmelidir. Tüm programlarda da buna uyulmadığını görüyoruz. Bugüne kadar çerçevesi çizilmeye çalışılan bir program ve verilen büyük emekler var. Fakat bu emeklerin yeterince yerini bulmadığını düşünüyorum.”

İdari Sorumluluk Yoğun Bakım Uzmanındadır

Sahada yaşanan sorunlar konusunda görüşlerini ifade eden Prof. Dr. Uyar, “Yoğun bakım yan dal uzmanı mezuniyetinden sonra çalışmaya başlarsa bu mutlaka 3. düzey genel yoğun bakımda olmalıdır. Eğitim nitelikleri ve standardizasyonu da buna göre düzenlemelidir. Sahada çalışmaya başlandığında bu her zaman mümkün olmuyor. Göreve başladığı yerde öteden beri yoğun bakımı idare eden kişiler varsa bunlarla da iş birliğine geçilmesi gerektiğini Dernek olarak daha önce belirttik.İdari sorumluluk mutlaka yoğun bakım yan dalı almış uzmanda olmalıdır ama yan dal uzmanının da çalıştığı yerde performans ve nöbet paylaşımına gitmelidir. Adaptasyon süreci kolaylaşır ve idari yetkisini daha iyi kullanabilir” diye konuştu.

5 Temmuz Tarihli Tebliğ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fethiye İnce ise kendisine yöneltilen sorulara karşılık şöyle konuştu:

“SGK olarak 5 Temmuz’da bir Tebliğ yayınladık ve yoğun bakıma ödediğimiz ücreti yüzde 30 oranında arttırdık. 3. basamak yoğun bakım uzmanları yüzde 20 almaktayken yüzde 30 almaya başladı. Aynı şeyi palyatif bakım için de yaptık. Seviyeler arasında geçiş yapan hastalar için düzenleme yaptık; hatırladığım o ki palyatif bakıma ilişkin düzenlemeyi son derece hızlı şekilde SUT’a ekledik. 5 Temmuz’da da bunun 3. basamakta yapılması halinde SUT’taki fiyatın üzerine yüzde 50 eklenerek ödenmesi sağlandı.”

Performans Sağlık Bakanlığının Konusu

Dr. İnce, performans sistemi düzenlemelerinin hiçbirinin SGK ile ilgili olmadığını belirterek,. “SGK, hekim üzerinden ücret ödüyor. Ama sağlık çalışanlarının performans dağılımı Sağlık Bakanlığının çalışma alanıdır. Biz hekimin sağlık hizmetinin karşılığını ödüyoruz.

Kan bileşenleri konusu var; 2017’den itibaren yapılan düzenlemeyle, eğer eritrosit kullanıyorsanız bunun yüzde 36’sını paketin haricinde her bir eritrosit için bize fatura edebilirsiniz. Yoğun bakımda da bu böyle… Plazmaferez işlem olarak ve malzeme olarak ayrı faturalandırılıyor. Yoğun bakım uzmanlığının mevzuatta eksik olduğu ifade edilen yerlere eklenmesi konusunu ilgili birimlere ileteceğim; ama bu çalışmalar için komisyon oluşturuluyor ve düzenlemeler komisyon çalışması doğrultusunda yapılıyor.

Tıbbi malzemede mesela Hacettepe Üniversitesine yazı yazıyoruz; diyelim ki sepsis kolonunun kullanımına ilişkin toplantı yapılacak ve hastanelerden katılımlarını istiyoruz. Bize iletilen branşları toplantıya çağırıyoruz. Onlar düzenlemeleri yapıyorlar. Sonuç olarak bizim sağlık konularındaki otorite kabul ettiğimiz yer Sağlık Bakanlığıdır.” Kongre Ödülleri En İyi Araştırma Makalesi Ödülü “Atriyal Fibrilasyonun Solunum Yetmezliği Hastalarının Yoğun Bakım Sonuçlarına Etkisi” konulu makale En İyi Araştırma Makalesi Ödülüne layık görüldü. Sertifika ve maddi ödül, aynı zamanda TDCY Yönetim Kurulu üyeleri olan, Prof. Dr. Arzu Topeli İskit tarafından Doç. Dr. Müge Aydoğdu’ya takdim edildi. Makale; Dr. Müge Aydoğdu, Dr. Çiğdem Hanazay, Dr. Yağmur Aldağ, Dr. Ayşe Baha, Dr. Salih Bilgin ve Dr. Gül Gürsel tarafından hazırlandı. Kısıtlı Olanaklarla Üst Düzey İşler Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, konuşmasında şunları kaydetti: “Türkiye’de eğitim ve hizmet konularında gelişmiş ülkelerden eksiğimiz yok, hatta fazlamız var diyebilirim. Çok kısıtlı olanaklarla bile üst düzey işler başarabiliyoruz. Ama bilimde daha iyiye gitmek zorundayız. Dünyanın gelişimi bilimle olacak. O nedenle dergiyi çok önemsiyoruz. Sizlerin sayesinde son yıllarda dergimiz nitelik ve nicelik olarak çok ciddi ivme kazandı, birçok indexte yer alıyor. Çok ciddi yayınlar geliyor, uluslar arası yayınlar da gelmeye başladı. Zor seçmeye başladık. Bu sene ödülümüzü çok sayıda araştırma makalesi içinden bir makaleye verdik. Hepinizin araştırma makalelerini dergimizde görmeyi arzu ediyoruz.” Sözlü Bildiri Birincilik Ödülü Dr. Dilip Sehende tarafından sunulan “End expiratory occlusion test and mini fluid challenge in predicting fluid responsiveness in acute circulatory failure” başlıklı bildiri Birincilik Ödülüne layık görüldü. Sözlü Bildiri İkincilik Ödülü Dr. Uğur Özdemir tarafından sunulan “Can optic nerve sheath diamaters measured by ultrasound predict the mortality of medical intensive care patients?” başlıklı bildiri İkincilik Ödülüne layık görüldü. Sözlü Bildiri Üçüncülük Ödülü Dr. Kürşat Gündoğan tarafından sunulan “The effects of genistein supplementation to oral/enteral nutrition solutions on inflammatory cytokines in septic icu patients: Prospective, single-center, randomized controlled, pilot study” başlıklı bildiri Üçüncülük Ödülüne layık görüldü. klinikiletişim dergisinin tamamını okumak için tıklayınız

About author

-->