Acil Tıp Anabilim Dalına Yoğun Bakım Yan Dal Hakkı Tanınması ile İlgili Kamuoyu Duyurusu

Bilindiği üzere acil tıp anabilim dalına yoğun bakım yan dal hakkı tanınması ile ilgili Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) tavsiye kararı almıştı. Bu karar derneğimiz dahil herhangi bir yoğun bakım veya yoğun bakım ile ilgili ana dal derneğinin görüşüne başvurmadan ve TUK tarafından TUK-Yoğun Bakım Müfredat Komiyonunun görüşü sorulmasına ve Komisyonun oybirliği ile olumsuz görüş vermesine rağmen alınmıştı.

Henüz TUK, ilgili kararını ve gerekçelerini resmi olarak açıklamadan (dernek olarak bunu resmi yollarla talep etmemize rağmen), maalesef bu hafta başında apar topar kanun teklifi olarak konu TBMM’ye sunulmuştur.

Dernek yönetim kurulu olarak gerek bakanlık, gerek siyasi partiler ve milletvekilleri düzeyinde bu kararın sakıncalarını ve onaylanması halinde yoğun bakım uzmanları ve Türk yoğun bakım bilimi açısından yaratacağı karmaşa ve geri dönüşümsüz zararları yoğun bir çaba ile anlatmaya çalıştık.

Bugün kanun teklifi mecliste sağlık komisyonunda görüşülecek. Dernek yönetim kurulu olarak biz de iki gündür mecliste nöbetteyiz ve komisyona girip yoğun bakım uzmanlarının ve Türk Yoğun Bakım biliminin geleceğini olumsuz etkileyecek her türlü kararın karşısında olmaya çalışıyoruz. Yoğun bakım camiamızın ve çok kıymetli üyelerimizin bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) Yönetim Kurulu

About author

-->