Temel Yoğun Bakım Kursu Düzce | 2017

Prof. Dr. Bilgin Cömert

Düzce, Temel Yoğun Bakım Kursunun ikinci Durağı Oldu…

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneğinin (TDCY) Düzce Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde düzenlediği Temel Yoğun Bakım Kursu yoğun katılımla gerçekleştirildi. TDCY Dernek Başkanı Prof. Dr. Bilgin Cömert, yaptığı açılış konuşmasında, Derneğin kuruluşunun 12. Yılına girdiğini ve kurulduğu günden beri Türkiye’nin her yerinde eğitim verdiklerini belirterek amaçlarının yoğun bakım biliminin kurumsal yapısını güçlendirmek, doktorların eğitim ve deneyimlerine katkı sağlamak, hastalara verilen hizmet ve tedavi kalitesini iyileştirmek olduğunu söyledi. Derneğin gündem konularının başında yoğun bakım uzmanlarının özlük hakları, uzmanların hastanelerde çalışma koşullarının geldiğini belirten Prof. Dr. Bilgin Cömert, 4-7 Ekim 2017’de Antalya’da 14. Kez düzenlenecek kongreye herkesi davet etti.

Yoğun Bakım Ünitesi 80 Yatağa Kavuşacak

Prof. Dr. Öner Abidin Balbay

Üniversitenin Konuralp yerleşkesindeki Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılan kursun açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, kurslardan zaman zaman kendilerinin de faydalandığını belirterek bu yoğun iş temposunda üniversiteye de zaman ayırdıkları için TDCY Derneğine teşekkürlerini sundu. Hastanelerinin yoğun bakım ünitesinin 2002 yılında 3 yatakla hizmete açıldığını söyleyen Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, kişilerin, çeşitli kurumların bağışları ve hastanenin girişimleri ile bugün 45 yatağa ulaştığını; yapımı süren ek hastane binasının bitmesiyle birlikte yoğun bakım ünitesinin 80 yatağa kavuşacağını açıkladı. 

Kimler Hangi Konuyu Anlattı?

Doç. Dr. Emel Eryüksel

Yaklaşık 6 saat süren kursta; Dr. Levent Yamanel (Olgularla Yoğun Bakımda Solunum Yetmezliği ve Solunum Desteği), Dr. Emel Eryüksel (İleri Kardiyak Yaşam Desteği – Yoğun Bakımda Enfeksiyonlara Yaklaşım: Önlenmesi ve Kontrolü), Dr. Türkay Akbaş (Yoğun Bakımda Genel Destek Tedavileri: Profilaksi, Analjezi, Sedasyon – Yoğun Bakımda Beslenme), Dr. Bilgin Cömert (Sepsis Ve Septik Şok Genel Yaklaşım – Yoğun Bakım Yapılanması: Fiziksel Yapılanma, Yönetim Ve Organizasyon) konularıyla ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. Kurs sonunda katılımcılara sertifika verildi.

 

About author

-->