Temel Yoğun Bakım Kursu Erzurum | 2017

Yoğun bakımdaki hastaların karşılaşabileceği temel sorunlar ve takip önerileri hakkında katılımcıları bilgilendirmeyi hedefleyen kursa yoğun katılım oldu.

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY)’nin düzenlediği ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ev sahipliği yaptığı Temel Yoğun Bakım Kursu 6 Mayıs Cumartesi günü geniş katılımla gerçekleştirildi. Kursun açılış konuşmasını yapan Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan Türkiye’de sağlık hizmetlerinin ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte daha fazla sayıda hastanın yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyduğu, artan yoğun bakım yatak kapasitesine rağmen bu talebin karşılanmasında sıkıntılar yaşandığına dikkati çekti. Bu noktada yoğun bakım yatış endikasyonlarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiği ve yoğun bakım hizmet sunumunda kalitenin arttırılması için çalışanların bilgi ve deneyimlerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan

Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanan yoğun bakım uzmanlarının göreve başlaması ile birlikte hizmet kalitesinin iyileştirilmesinde güzel bir ivmenin hastane bazında yakalandığını ifade etti. Ayrıca, yoğun bakım hizmet sunumunda kalitenin arttırılmasına yönelik düzenlenen kursun bilimsel içeriğini organize eden ve yürüten TDCY’ye teşekkürlerini sundu.

Hangi Konular Tartışıldı?

Yapılan sunumlarda olgularla yoğun bakımda solunum yetmezliği ve solunum desteği, ileri kardiyak yaşam desteği, yoğun bakımda genel destek tedavileri, sepsis ve septik şok genel yaklaşım, yoğun bakım yapılanması, yoğun bakımda enfeksiyonlara yaklaşım ve yoğun bakımda beslenme konuları tartışıldı. Katılımcıların interaktif bir şekilde katıldığı program başarı ile gerçekleştirildi.
Gün sonunda yapılan değerlendirmede katılımcılar; kursun içeriğinin son derece güçlü olduğunu, mesleki gelişimleri açısından yüksek verim sağladıklarına ilişkin geri bildirimlerde bulundular.

 

 

Doç Dr. N. Defne Altıntaş

 

Dr. Kazım Rollas

Prof. Dr. Murat Sungur

 

 

 

 

Dr. Nazlıhan Boyacı

About author

Temel Yoğun Bakım Kursu

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Tarafından 27-28 Nisan 2018 tarihilerinde Antalya’da yapılacak Temel Yoğun Bakım Kursu için iç hastalıkları asistan ve uzmanlarının en geç 20 Nisan 2018 tarihine kadar [email protected] adresine ...