Temel Yoğun Bakım Kursunun İlk durağı Erzurum oldu

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY)’nin düzenlediği ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ev sahipliği yaptığı Temel Yoğun Bakım Kursu 6 Mayıs 2017, Cumartesi günü geniş katılımla gerçekleştirildi.

Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde yoğun bakım uzmanı olarak görev yapan TDCY Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlık Öğrencileri Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nazlıhan Boyacı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen Kursun açılış konuşmasını Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan yaptı.

Erdoğan, Türkiye’de sağlık hizmetlerinin ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte daha fazla sayıda hastanın yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyduğu, artan yoğun bakım yatak kapasitesine rağmen bu talebin karşılanmasında sıkıntılar yaşandığına dikkati çekti. Bu noktada yoğun bakım yatış endikasyonlarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiği ve yoğun bakım hizmet sunumunda kalitenin arttırılması için çalışanların bilgi ve deneyimlerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanan yoğun bakım uzmanlarının göreve başlaması ile birlikte hizmet kalitesinin iyileştirilmesinde güzel bir ivmenin hastane bazında yakalandığını ifade etti. Ayrıca, yoğun bakım hizmet sunumunda kalitenin arttırılmasına yönelik düzenlenen kursun bilimsel içeriğini organize eden ve yürüten TDCY’ye teşekkürlerini sundu.

Hangi Konular Tartışıldı?

Yapılan sunumlarda olgularla yoğun bakımda solunum yetmezliği ve solunum desteği, ileri kardiyak yaşam desteği, yoğun bakımda genel destek tedavileri, sepsis ve septik şok genel yaklaşım, yoğun bakım yapılanması, yoğun bakımda enfeksiyonlara yaklaşım ve yoğun bakımda beslenme konuları tartışıldı. Katılımcıların interaktif bir şekilde katıldığı program başarı ile gerçekleştirildi.

Gün sonunda yapılan değerlendirmede katılımcılar; kursun içeriğinin son derece güçlü olduğunu, mesleki gelişimleri açısından yüksek verim sağladıklarına ilişkin geri bildirimlerde bulundular.

About author

-->