TDCY Kongre Bülteni 2016

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı; Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ve Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Arzu TOPELİ İSKİT’in editör yazısı:

“Yeniden Merhaba,
Bir yıl sonra 13. Ulusal Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 5. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı’nda tekrar buluştuk.

Geçen yıl Ankara’da yaptığımız kongrede yayınladığımız kongre bülteninin büyük beğeni toplaması üzerine bu yıl da Derneğimizin 2. kongre bültenini yayınlamaktan mutluyuz.

Bültenler hem bilimsel, hem de sosyal konuların birlikte işlenebildiği güzel yayınlar … Bu yılki bültenimizde kongremiz hakkında bilgilendirme yapmak yanında değişik sosyal ve bilimsel konularda yazılar sizleri bekliyor. Bu yıl kongremiz gerek konuşmacı profili ve konular, gerekse de katılımcılar açısından niteliği çok yüksek bir kongre oldu. Avrasya toplantımız ise artık kurumsal bir nitelik kazandı. Kongremizde 5’i uluslararası, 74’ü ulusal olmak üzere çok önemli bilim insanları konuşmacı olarak yer aldı. Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu’ndan (WFSICCM), ABD Houston Methodist Hastanesi Yoğun Bakım Bölümü Başkanı Prof.Dr.Janice ZIMMERMAN; Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu üyesi ve Fransa Sağlık Bakanı danışmanı Prof.Dr.Djillali ANNANE; Hollanda Utrecht Üniversitesi Yoğun Bakım Bölüm Başkanı ve sonraki Avrupa Yoğun Bakım Derneği (ESICM) Başkanı Prof.Dr.Jozef KESECİOĞLU; İsviçre Lozan Üniversitesi’nden Prof.Dr.Phillippe EGGIMANN; Güney Paris Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümü’nden Prof.Dr.Xavier MONNET bizimle birlikteydi. Sadece konferans vermekle kalmadılar, genç yoğun bakımcıların oturumlarında moderatörlük yaptılar. Böylece yeni yoğun bakım uzmanlarımız ve yan dal uzmanlık öğrencilerimiz çalışmaları ve ilgi alanları ile ilgili kendileriyle görüş alış-verişinde bulundular. Yabancı konuşmacılarımız da genç uzmanlarımızla birlikte olmaktan büyük keyif aldılar ve dernek üyelerimizin niteliklerini çok iyi buldular. Umarız bu durum genç yoğun bakımcılarımızı özellikle bilimsel araştırma yapmak yönünde motive etmiştir.

Bu yıl kongremizin en önemli özelliklerinden biri genç yoğun bakımcılarımızın gerek kongre öncesi kurslar, gerekse de kongre içerisinde birçok panelde konuşmacı olarak yer almalarıydı. Özgüvenleri ve başarılı sunumları nedeniyle kendileri ile gurur duyduk ve Türkiye’de yoğun bakımı çok ileri düzeye götüreceklerinden dolayı çok mutlu olduk. Genç yoğun bakımcı meslektaşımız Dr. Gürhan TAŞKIN, kongre bilimsel sekreterliğini büyük başarı ile yürüttü. Kongremizin diğer önemli özelliği ise kongre öncesi kurslar yanında kongre içinde de pratiğe yönelik mini-çalıştayların olması idi. Bu nedenle kongremize olan ilgi 4 tam gün boyunca toplam 10 salonda kapanışa kadar sürdü. Genç yoğun bakımcılarımıza hem yoğun bakımın geçmişini anlattık, hem de onların sorunlarını dileyerek kendileri için somut neler yapabileceğimiz konusunda toplantılar gerçekleştirdik. Her zaman kendilerinin yanında ve arkalarında olacağımızdan hiç şüpheleri olmasın …     

Kongremize sadece yabancı konuşmacılar değil, aynı zamanda Azerbaycan ve Suudi Arabistan’dan çok sayıda katılımcı da katıldı. Bu katılımcıların bir kısmını geçen yılda olduğu gibi T.C. Başbakanlığına bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) desteği ile davet ettik. Derneğimizin yoğun bakım alanında eğitim ve araştırmaların paylaşılması misyonunu sadece ulusal değil, aynı zamanda bölgesel ve küresel düzeyde yürütmesine katkıda bulunan TİKA’ya çok teşekkür etmek istiyorum.

Kongremizin en önemli katılımcıları arasında elbette yoğun bakımların kahramanları yoğun bakım hemşireleri yer almaktaydı. Her geçen yıl artan oranda bildirilerini de göndererek kongremize katılan hemşirelerimiz, Derneğimizin hemşirelik kolunda da aktif olarak çalışmakta ve kongremizde konuşmacı olarak yer almaktalar. Hatta bu yıl en iyi bildiri ödülünü bir grup hemşire arkadaşımız kazandı. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Yoğun bakımların multi-disipliner yapısının en önemli paydaşlarından olan fizyoterapist ve klinik-eczacı arkadaşlarımız da bildirileri ile ve hatta konuşmacı olarak bizlerle birlikteydi. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum.

Bu yıl Derneğimizin olağan genel kurulu sonrası başkanımız Prof.Dr.Murat SUNGUR görevini ve bayrağımızı Prof.Dr.Bilgin CÖMERT’e devretti. Derneğimizin yakaladığı ivmeyi arttıracağını umut ediyoruz.

Bu yılki en önemli kazanımlarımızdan biri de Dergimiz Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Dergisi’nin Türk Tıp Dizini ve “Emerging-Sources Citation” İndeks’e kabul edilmesiydi. Yoğun bakım ile ilgili yayınlar arasında önemli bir yere ulaşmak için araştırma makalelerinizi, ilginç olgu sunumlarınızı bekliyoruz. 

Beğenerek okumanız ve gelecek sene tekrar buluşmak dileğiyle…”

TDCY Kongre Bülteni 2016 PDF için tıklayınız.

About author

-->