15.ULUSAL DAHİLİ VE CERRAHİ BİLİMLER YOĞUN BAKIM KONGRESİ VE 7. AVRASYA YOĞUN BAKIM TOPLANTISI | 2018

21 – 24 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılan, 15. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 7. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısında 34 oturum, 47 sözel bildiri, 90 poster ve 83 konuşmacı yer aldı.

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım (TDCY) Derneği Yönetim Kurulu ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu, açılış konuşmasında, “Bu yıl ulusal katılımcılar dışında dünyanın neredeyse dört bir yanından, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Etiyopya, Gana, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moğolistan, İran, Moldova, Nijerya, Özbekistan Sudan Zambiya’dan çok değerli meslektaşımız kongremize katıldı… Bunun mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu.

Yıl 2011 ve Yoğun Bakım Uzmanlık Alanı

2000’li yıllarda ülkemizde yoğun bakım için formel bir eğitim olmadığını belirten Türkoğlu, şöyle devam etti:
“2000’li yılların başında yoğun bakım meslektaşlarımız tarafından büyük bir özveriyle gerçekleştiriliyordu. 2004 yılında Kayseri’de yaptığımız sempozyumda bir takım kararlar aldık: Yoğun bakım uzmanlık alanı olacak, tanımlanmış bir eğitim olacak ve hepimizin içerisinde yer alabildiği çok disiplinli bir alan olacak. Hedefimiz buydu. Bu hedefle yola çıktık ve 2005 yılında TDCY Derneği hep birlikte, en iyiye gitmek için kuruldu. İlk yıl yaptığımız sempozyumu kongreye dönüştürerek bugünlere kadar geldik. Yeri geldi eğitildik, yeri geldi eğitimci olduk. Ulusal ve uluslararası duayen birçok ismi kongrelerimizde konuk ettik. Bunun dışında Türkiye’nin yoğun bakım eksikliği vardı ve Türkiye’nin dört bir yanına ulaşmaya çalıştık.
2011’de yoğun bakımın uzmanlık alanı oldu; iç hastalıkları, nöroloji, anesteziyoloji, klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, genel cerrahi, göğüs hastalıkları ana dalları üzerine yapılan üst dal haline geldi ve 2012’de ilk yan dal uzmanlarımız yetişti. Bundan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizle birlikte yoğun bakım camiası da büyüdü; yeterlilik kursları yapmaya başladık. Bu kurslarda alanında oldukça başarılı eğitimcilerimiz, hekimlerimiz, senede bir, bu eğitimi vermeye başladı.”
Yoğun Bakım Kavramı Florence Nightingale’nin ilkel anlamda yoğun bakım kavramını dünyaya tanıtan ilk kişi olduğunu belirten Türkoğlu, şöyle konuştu:
“Nightingale, kendisiyle birlikte İngiltere’de çalışan 38 hemşire ile Kırım Savaşı sırasında bizim topraklarımıza geliyor ve İstanbul’da Üsküdar Askeri Hastanesinde çalışıyor. Burada savaştaki ağır yaralıları hemşire masasının daha önüne getirerek daha yoğun şekilde tedavi uyguluyor ve bu şekilde birçok askerin hayatını kurtarıyor. Tıp literatürüne yoğun bakım kavramını bırakmış oluyor. Bu vesileyle yoğun bakımda hemşirelerimizin önemini vurgulamak istiyorum.”

Hep Birlikte, En İyiye
Türkoğlu, 2004 yılında Kayseri’de ilk kez düzenledikleri sempozyumda bir takım kararlar aldıklarını anımsatarak, bu kararları şöyle ifade etti:
“Yoğun bakım uzmanlık alanı olacak, tanımlanmış bir eğitim olacak ve hepimizin içerisinde yer alabildiği çok disiplinli bir alan olacak. Hedefimiz buydu. Bu hedefle yola çıktık ve 2005 yılında TDCY Derneği hep birlikte, en iyiye gitmek için kuruldu. O günden bu yana kongrelerimiz her yıl artan bir ivmeyle devam etmekte…”
Doç. Dr. Melda Türkoğlu

Kongre programı için tıklayınız.

Kongre bültenimizi okumak için tıklayınız.

About author

-->