13.Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi başarı ile gerçekleştirildi

Değerli Meslektaşlarım,

2-5 Kasım tarihleri arasında İzmir Çeşme de gerçekleştirdiğimiz Dahili Cerrahi Yoğun Bakım Derneğinin 13. yıllık kongre ve 5. Avrasya toplantısı’nı başarı ile tamamlamış bulunuyoruz.

Ülkemizde yeni başlayan resmi multidisipliner yoğun bakım eğitim programının ilk mezunlarını verdiği bu yıl kongremizi planlarken belirlediğimiz ana hedeflerden biri eğitimi devam eden ve yeni mezun genç yoğun bakımcılara programda ağırlık vermekti. Gerek USG EKO kursunda gerek panellerde konuya hakim ve kendilerinden emin bir şekilde yaptığı olağanüstü sunumlar bizi çok etkiledi ve kendileri ile gurur duyduk. Bu bizi eğitim programının etkinliği konusunda da umutlandırdı. Genç yoğun bakımcılarımızın neler öğrendim oturumlarında ileri akciğer mekanik ölçümleri, hemodinamik ölçümler, EKMO, karaciğer transplantasyonu  gibi ileri tanı ve tedavi yöntemleri konularında oldukça güzel sunumlar yaptılar ve kendilerini tanıtma imkanı buldular.

Katılımcıların da çoğunluğunu  genç yoğun bakımcıların oluşturduğu kongremizde mecburi hizmete giden genç yoğun bakım uzmanlarının gittikleri yerlerde yaşadıkları problemleri paylaşma imkanı oldu. Bir diğer genç yoğun bakımcı oturumunda Avrupa Yoğun Bakım Derneği Başkanı sayın Josef Kesecioğlu deneyim ve tavsiyelerini kendileri ile paylaştı. Bu kongre de gençler yine çok önemli yabancı konuklarımız Djillali Annane, Xavier Monnet, Janice Zimmerman, Philippe Eggimann la da tanışma imkanı buldular. Kongremize Avrasya toplantısı kapsamında Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden de oldukça iyi katılım olup kendileri soruları ve katkılarıyla kongremizi renklendirdiler.

Kongrenin bilimsel düzeyinin yüksek olması ve güncel konuları ve rehberleri gözden geçirmesi bir diğer amacımız olup neredeyse  2015 ve 2016 yıllarında yayınlanan 10 dan fazla rehber gözden geçirilmiş oldu.

Seksen civarında ulusal konuşmacının yer aldığı kongremizde 5 yabancı konuşmacımız olup salonlarda tüm konu ve konuşmacılara ilgi oldukça fazlaydı. Çeşme’de dışarda muhteşem bir hava olmasına rağmen son günün son toplantılarına ilgi dahi oldukça iyiydi. Uçakların kalkma zamanı yaklaşmasına rağmen meraklıları büyük bir gayretle simülatörler üzerinde bronkoskopi yapmaya çalışıyorlardı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda bir ekip çalışmasının ürünü olan yoğun bakım hizmetinin vazgeçilmez elemanları olan hemşireler ve fizyoterapistler için de oturumların olduğu kongremizde en iyi bildiri birincilik ödülünü hemşirelerimizin yaptığı bir çalışma aldı. Bu bize kongrelerde ekibin her disiplinden elemanına ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bunun dışında da çok değerli çalışmaların sunulduğu kongremizde Derneğimizin Dergisinde geçen yıl yayınlanan en iyi makaleye ödül verildi.

Bu yıl kongre öncesi hemşireler için bir kurs, USG-EKO ve ECMO kursları olup kurslara ilgi oldukça iyiydi ve iyi bir katılım ve geri bildirim aldık.

Kongre sekreterimiz sevgili Cenk Kıraklı ve grup ALESTA’nın kongre kokteyli sırasında gösterdikleri müthiş performansı  ancak o anları yaşayanlar bilebilir.

Bu kongrenin ardından büyük bir bir umut ve mutlulukla gördük ki ülkemizde yoğun bakım bilimi ve pratiği inanılmaz bir ivme ile ilerlemeye devam edecek ve ileriki yıllarda düzenleyeceğimiz kongrelerde yeni yoğun bakımcıların hızına erişebilmek, beklentilerini karşılayabilmek ve kazanımlarını ortaya koyabilmek için çok daha fazla çalışmamız gerekecek.

Kongremize destek veren herkese çok teşekkür ediyor daha nice umutlu ve mutlu kongrelerde birlikte olmayı diliyorum.

Prof Dr Gül Gürsel

Kongre Başkanı

 

Fotoğraflar

About author

-->