Pandemi Anılarımızı Yazıyoruz!

Değerli üyelerimiz,

Melda Türkoğlu

Aralık 2019 ‘da Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve Mart 2020 itibariyle Türkiye’ye yayılan bu salgın tüm dünyada büyük küçük, kadın erkek, herkesin hayatını derinden etkiledi. Yaşlılarımız günlerce kendi evinde bir esir gibi yaşarken, gençlerimiz bilgisayar ekranından ders yapmayı, ufak çocuklarımız maske takarak oyun oynamayı öğrendiler. Ancak biz sağlık çalışanları bunların ötesinde farklı ve karmaşık duygu durumlarının içinden geçtik; korktuk, özlem duyduk, panik olduk, üzüldük. Farklı tecrübeler yaşadık, farklı öykülere tanık olduk. Çok yorulduk, zor koşullarda çalıştık, kişisel koruyucu ekipmanların altında, bulaş riskiyle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Çalışma düzenimiz, saatlerimiz, mesai arkadaşlarımız herşey değişti. Zaman zaman gerildik, ancak sonrasında alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp, mevcut ekiple hoşgörü ile çalışmayı öğrendik. Bu süreç içerisinde hepimizin içinden bir Einstein çıktı… Sağlık ekipmanlarının yetişebilmesi adına her birimiz birer mucit olduk neredeyse… İşimize yarayacak ekipmanları elimizdeki malzemelerle oluşturmaya çalıştık, yaptıklarımızı da birbirimizle paylaştık… Çok keyif aldık..

Şu an pandeminin ortasındayız. Artık sürece de çalışmaya da daha fazla uyum sağladık. Bir an önce bu dönemi atlatmak ve eski günlerimize kavuşmak istiyoruz. Tıp dünyasında 100 yılda bir görünebilecek bu salgına bizler şahit olduk. Ancak yaşadıklarımızı, tecrübelerimizi, duygularımızı sonraki nesillere aktarmak en büyük görevimiz olmalıdır. Bu amaçla,  Türk ilaç sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Nobel İlaç’ın koşulsuz desteği ile Pandemi Anıları projesini gerçekleştiriyoruz.  Bu proje ile yaşadığımız duygular, zorluklar, öyküler, acı tatlı anılar kaleme alınacak ve bizden sonraki nesillere aktarılacak.  Pandemi Anılarının geleceğe ışık tutacak büyük bir kaynak olacağına inanıyoruz. Bu proje, yaşadığımız tecrübenin ileri kuşaklara iletilmesini sağlayarak tıp alanında verilecek büyük bir hizmetin ismi olacaktır. Bu nedenle bunu önemsiyor ve yönetim kurulu adına tüm üyelerimizi, ve tüm sağlık çalışanlarını görsel, işitsel, metinsel hikayelerini paylaşmaya davet ediyorum. Bu kitap bizler tarafından oluşturulacak ve ileri nesillere aktarılacak en büyük eser olacaktır. Bir yıl sonunda yazarlara kitabın hediye edileceğini de özellikle belirtmeliyim!

Kitabın oluşmasına koşulsuz destek veren Nobel ailesine içtenlikle teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı iletiyor, saygılarımızı sunuyorum.

Doç. Dr. Melda Türkoğlu
TDCY Yönetim Kurulu Başkanı

https://pandemianilari.org/

About author

-->