Mutlu Yıllar

Melda Türkoğlu

Değerli Üyelerimiz,
2019 yılının bittiği bu son günlerde derneğimiz adına verimli ve başarılı bir yılı bitirmenin gururu içindeyiz. Geçtiğimiz yıl içerisinde eğitim birinci önceliğimiz oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Samsun ve Diyarbakır’da olmak üzere hemşirelik alanı, ana dal ve yan dal uzmanlık öğrencileri ve yoğun bakım uzmanlarına yönelik 13 bilimsel toplantı düzenledik. “Araştırma Planlama ve Değerlendirme, Mekanik Ventilasyon, Renal Replasman Tedavisi” başta olmak üzere değişik konular üzerinde yaptığımız toplantılara ilgi çok yoğundu. Temel Yoğun Bakım Kursumuzu Diyarbakır’da gerçekleştirdik; bölgede büyük ilgi gördü. Türk İç Hastalıkları Derneği (TİHUD) çatısı altında simülatör ve maket eşliğinde teorik ve pratik olarak gerçekleştirdiğimiz Yoğun Bakım Kursu İç Hastalıkları araştırma görevlileri ve uzmanlarına yoğun bakım konusunda genel bir eğitim sağladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2. İç Hastalıkları Kongresi içerisinde de araştırma görevlilerine yönelik temel yoğun bakım kursu gerçekleştirdik. Son derece verimli ve başarılı geçen bu iki kursun her yıl tekrarını yapma kararı aldık. 14 – 16 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara’da Yoğun Bakım Yeterlilik Kursunun 5. sini düzenledik. Sepsis haftasında geleneksel Sepsis Sempozyumu’nun 7.sini TC Sağlık Bakanlığı ve konuyla ilgili diğer uzmanlık derneklerinin iş birliği ile gerçekleştirdik. Aynı hafta içerisinde Türkiye’nin pek çok ilinde bilimsel ve sosyal etkinlikler yaptık. Dernek hemşire komisyonumuz son derece başarılı iki adet toplantı gerçekleştirdi. Genç Yoğun Bakımcılar Komisyonu ise tüm aktivitelerimizi destekleyerek bizlere geleceğimizin çok parlak olduğunu hissettirdi. Genç arkadaşlarımızla uzun süredir yapmayı planladığımız mentör-öğrenci ilişkisi çerçevesinde ilk akademik çalışmayı bu sene gerçekleştirdik. Bu yıl içerisinde gururlandığımız bir diğer başarı da uzun yıllardır planladığımız “Yoğun bakım ultrasonografi ve ekokardiyografi” çalışma grubunu kurmak oldu. Bu çalışma grubu, ilk kursunu simülatör eşliğinde Ankara’da gerçekleştirdi.

Bu yıl kongremizi Kasım ayında Antalya’da gerçekleştirdik. Ulusal ve uluslararası pek çok konuşmacı ve katılımcının desteği ile başarılı bir kongre geçirdik. Kongremizde giderek artan yoğun bakım uzmanlarının katılımı ile yoğun bakımın çok farklı alanlarını tartışma olanağı bulduk. Bu kongrede geçen yıla göre burs sayımızı 6’ya katlayarak 70 kişiye yakın üyemizi kongremizde ağırladık.

Yoğun bakım alanının gelişmesi, ülkemizde hak ettiği yere sahip olması açısından bakanlıklarla da sıkı ilişkiler içerisinde olduk. Alanımızda pek çok gelişmeyi yakından takip ederek gerekli durumlarda üyelerimizin duygu, düşünce ve tutumlarını ilgili mercilere yazılı ve sözel olarak ilettik. Sağlık Bakanlığı Yardımcısı ve aynı zamanda Derneğimiz kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Muhammet Güven Hocamız ile hem kongremizde hem de yıl içerisinde bir araya geldik; Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Ahmet Tekin’i ve SGK GSS Genel Müdürü Sayın Dr. Mustafa Özderyol’u ziyaret ettik, yoğun bakımın güncel sorunlarını ve çözüm önerilerimizi aktardık.

2020 yılı içerisinde de yoğun bakım alanın gelişmesi amacıyla başta akademik olmak üzere her alanda faaliyetlerimizi arttırarak devam edeceğimizi bildirir, yeni yılın tüm üyelerimize sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.

Doç. Dr. Melda Türkoğlu
TDCY Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

About author

-->