Kamuoyuna Duyuru: Covid-19 Günlerinde Yoğun Bakım Uzmanlarının Mücadelesi!

Türkiye ve Türk sağlık hizmetleri içinde bulunduğumuz Covid-19 günlerinde pek çok alanda büyük bir sınav vermektedir. Bu alanlardan biri de hiç şüphesiz ki yoğun bakım alanıdır. Bu güne kadar bu sessiz kahramanların kimler oldukları bilinmezken bu hastalık sayesinde gündeme gelmişlerdir.

Türkiye’de Yoğun Bakım uzmanlığı, 2012 yılında Kanun ile oluşturulmuş; Anesteziyoloji, İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Nöroloji ve Genel Cerrahi olmak üzere 6 ana branş üzerine bir üst ihtisas olarak tanımlanmıştır. Yani 6 yıl Tıp Fakültesi eğitimi sonrası, 4-5 yıl ana dalda alınan uzmanlık eğitimini takiben 2,5-3 yıl yoğun bakım üst uzmanlık eğitimi ile yoğun bakım uzmanı olunabilmektedir. Dolayısıyla böyle karmaşık bir uzmanlık alanında 7-8 yıl süren meşakkatli bir eğitim sonrası yoğun bakım uzmanı olunabilmektedir.

Türkiye’de dünyaya göre yoğun bakım uzmanlık alanının oluşturulması geç olsa da, bu karar ve bu eğitim süreci salgınla karşı karşıya olduğumuz bu günlerde bizlere büyük yol aldırmış, mücadelemizde başarılı sonuçlar elde etmemize yol açmıştır.

Bugün ülkemiz yoğun bakımları, çok donanımlı olarak yetişmiş 600’ü aşkın, farklı ana dallardan eğitim almış yoğun bakım uzmanı ve yoğun bakımlarda çalışan tecrübeli ve özverili ana dal uzmanları sayesinde gelişmiş ülkelere benzer ve hatta daha kaliteli bir hizmet verdiğini ispat etmiş, dünyada ve Avrupa’da en az ölüm oranları ile bu dönemi göğüslemiş bulunmaktadır.

Bu süreç ülkemizde olduğu gibi nitelikli yoğun bakım uzmanlık eğitiminin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Elbette salgın döneminde sadece yoğun bakım uzmanları değil, enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, acil tıp, aile hekimliği, anesteziyoloji ve hatta radyoloji gibi diğer branş hekimleri de canla başla bu hastalara bakmak için seferber olmuştur. Bu sayede Türkiye’de yeteri oranda yoğun bakım alanında sağlık hizmeti verilebilmiştir. Doktorundan hemşiresine, hasta bakıcısından temizlik elemanına, fizyoterapistinden sekreterine kadar herkes canla başla çalışmaktadır.

Bir zafer kazanılmışsa bu zafer yoğun bakım ve ilgili pek çok branşta hizmet veren sağlık çalışanlarının ekip ruhu ve özveri ile çalışmalarının bir sonucudur. Biz yoğun bakım uzmanları, devletimiz, milletimiz ve ülkemizin tüm sağlık çalışanları ile birlikte bu başarıyı göğüslemekten gurur duyuyoruz.

Saygılarımızla…
Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu

About author

-->