Kamuoyu Duyurusu

Pandeminin ikinci yılına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, yeni varyantın daha fazla ve hızlı bulaşıcılık özelliği göstermesinden dolayı, ülke genelinde vaka sayılarında belirgin bir artış gözlenmektedir. Yeni varyant, özellikle aşısı tamamlanmış bireylerde genellikle hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde geçmekle birlikte, yaşlı, ek hastalığı olan ve aşısız veya aşısı tamamlanmamış kişilerde oldukça ağır seyredebilmekte, hastane ve yoğun bakım yatışı gerektirebilmektedir.

Ülkemizde yoğun bakım yatak sayısı yeterli görünmekle birlikte, bu yatakların %30 kadarı özel sektörde bulunmakta, önemli bir bölümü de dal yoğun bakımı (kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi v.b.) olarak hizmet vermektedir. COVID-19 hastalarının çoğu devlet ve üniversite hastanelerindeki yoğun bakım ünitelerinde izlenmektedir.

Son günlerdeki vaka artışı nedeniyle, özellikle metropollerde ve şehir merkezlerindeki hastane ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarındaki artış endişe vericidir. Pek çok merkezde yeni servisler ve yoğun bakım üniteleri açılmaktadır.

Bu süreçten en az zararla çıkabilmek için, aşılarımızı tamamlamak, gerekiyorsa hatırlatıcı dozlarımızı yaptırmak ve de en önemlisi özellikle kapalı alanlarda maske, mesafe, hijyen gibi koruyucu tedbirleri elden bırakmamak önceliğimiz olmalıdır.

Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği olarak başta risk gurubunda olan vatandaşlarımızı ve büyüklerimizİ korumak amacı ile mevcut durum hakkında bilgilendirmek ve önlemleri hatırlatmak toplumsal sorumluluğumuzdur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

About author

-->