4. Hemodinami Çalıştayı: Hayvan Laboratuarı

Değerli Meslektaşlarım,

Hemodinamik izlem hastaneye yatırılan her hastada belirli aralıklarla rutin olarak gerçekleştirilmektedir. Yoğun bakımlarda ise bu izlem bir çok hastada sürekli bir şekilde yapılmaktadır. Hatta yoğun bakım hastalarının önemli bir kısmında ise standart hemodinamik izlem yöntemleri yetersiz kalmakta ve ileri hemodinamik izlem araçlarından yararlanılmaktadır.

Yoğun bakımda hemodinamik izlem hasta takibinde en sık uygulanan ve en önemli yöntemlerden birisi olmasına rağmen hemodinamik izlem ile ilgili eğitimlere ülkemizde ancak son yıllarda başlanmıştır. Kardiyovasküler fizyoloji ve hemodinamik izlem konularının eğitiminde yeri yadsınamaz olan hayvan laboratuvarları ile ilgili ise çok ciddi bir açık mevcuttur.

Bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmak için Başkent Üniversitesi olarak bu konudaki yaklaşık 15 yıllık klinik deneyim ve 2 yıllık hazırlıklarımızın ürünü olan “Birinci Hemodinami Çalıştayı: Hayvan Laboratuvarı” 17 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 18 Kasım 2017 tarihinde “Dördüncü Hemodinami Çalıştayı: Hayvan Laboratuvarı”nın duyurusunu yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

18 Kasım 2017’de üniversite kampüsümüzde bulunan hayvan laboratuvarında gerçekleştirilecek olan bu çalıştayda katılımcılar kardiyovasküler fizyoloji ve temel ile ileri hemodinamik izlem yöntemlerini domuzlarda oluşturulan farklı hemodinamik senaryolarda inceleme olanağı yanında hemodinamik monitörizasyon ile ilgili teorik dersler ve klinik senaryolar eşliğinde olguları tartışma imkanı bulacaklardır.

Ülkemizde bir ilk olan ve yoğun bakımda hasta izlemi gerçekleştiren tüm hekim gruplarını ilgilendiren bu eğitim deneyimine meslektaşlarımızı davet etmek bize büyük mutluluk vermektedir.

Saygılarımla,

Arash Pirat

Başkent Üniversitesi Anesteziyoloji AD/Yoğun Bakım BD-Ankara

 

 

 

.

About author

-->