18 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Günü

Uygunsuz ve gereksiz antibiyotik kullanımı ile artan antibiyotik direnci, dünyanın geleceğini önemli ölçüde tehdit eden bir gerçektir. Bu konuya dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü 18 Kasım’ı ve bugüne denk gelen haftayı Antibiyotik Farkındalık Günü ve Haftası olarak kabul etmiştir.

Bu durum özellikle yoğun bakım bilim alanı için de önemli bir konudur. Antibiyotiklerin toplumda gereksiz kullanımının kısıtlanması, uygun zamanda ve uygun endikasyonda kullanılmasının yaygınlaştırılması gereklidir. Bizler için bir başka önemli konu da başta sepsis olmak üzere ağır kritik hastalarda antibiyotiklerin doğru kullanımıdır. Bu hastalarda bir yandan erken ve uygun antibiyotik başlanması hayati öneme sahip iken, diğer yandan dirençli mikroorganizmalar nedeni ile gelişen enfeksiyonlarla mücadele edilmesi söz konusudur.

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) olarak artan antibiyotik direncine yönelik yoğun bakım özelinde önerilerimiz enfeksiyon şüphesi olan tüm hastalarda hastaların ilk başvuru veya yattığı birimlerde uygun ve süratli enfeksiyon tanısal testleri yapıldıktan sonra erken ve uygun anibiyotik tedavisinin yapılmasıdır. Bu süre sepsis için 1 saat, ağır enfeksiyonlar için birkaç saattir. Özellikle sepsiste antibiyotik yanında başta sıvı tedavisi olmak üzere diğer destek tedavilerinin süratle eş zamanlı başlanması ve yürütülmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi içeriği ve süresi titiz bir şekilde multidisipliner yaklaşımla yönetilmelidir.

Enfeksiyonlarla mücadele ve akılcı antibiyotik kullanımında multidisipliner yaklaşımın en önemli paydaşlarından biri yoğun bakım alanıdır.

TDCY olarak 18 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Günü ve Haftasını vurguluyor ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotik Direnci ile mücadele konularındaki her türlü eğitim, araştırma ve uygulama çalışmalarını destekliyoruz.

About author

-->