16. Ulusal Yıllık Kongremizden Haberler

16. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 8. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı 13 Kasım Çarşamba günü Antalya’da başladı.

Öğle saatinde başlayan Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu, Derneğin 2018’deki faaliyetlerini anlattı. Geçen yıl yapılan bilimsel kurslar, komisyon etkinlikleri ve sosyal faaliyetlere ilişkin bilgi veren Türkoğlu, her etkinliği genç yoğun bakım uzmanlarıyla birlikte gerçekleştirmeye özen gösterdiklerini ifade etti.

Doç. Dr. Melda Türkoğlu

“Temel Yoğun Bakım Kurslarını Önemsiyoruz”

Doç. Dr. Türkoğlu, temel yoğun bakım kurslarını son derece önemsediklerini belirterek, “Ülkemizde yoğun bakım uzmanı sayısı çok yüksek olmadığı için bu kursları sıklıkla tekrarlamak istiyoruz. Bu yıl bir kursumuzu Diyarbakır’da yaptık. Aynı zamanda benim memleketim olan Diyarbakır’daki temel yoğun bakım kursumuz bölge illerinden çok sayıda yoğun bakım uzmanını ağırladı” diye konuştu.

Uzmanlık Dernekleri ile ilişkiler

Tıpta uzmanlık dernekleriyle yıl içerisinde birçok iş birliği yapıldığını, ortak faaliyetler düzenlediklerini ifade eden Doç. Dr. Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle iç hastalıkları ana bilim dalına yoğun bakımı anlatma ihtiyacı duyuyoruz. Bu sebeple Türk İç Hastalıkları Derneğinin Kongresinde özel bir kurs düzenledik. Teorik ve pratik eğitimlerin verildiği kursumuz son derece bilgilendirici ve verimli oldu. Yine İç Hastalıkları Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Kongresine katıldık; ilgi çok büyüktü. İç hastalıkları uzmanlarının yoğun bakım konusunda bilgilenmeye ihtiyaçları var.”

Prof. Dr. Defne Altıntaş

300’ü Aşkın Katılım Sözkonusu

Kongre Başkanı Prof. Dr. Defne Altıntaş, açılış konuşmasında, çok detaylı bir kongre programı hazırladıkları ifade etti. Geçen seneye göre bilimsel programın ve workshopların farklılıklar içerdiğini belirten Prof. Dr. Defne Altıntaş, şu bilgileri verdi:

“Bilimsel program, nasıl yapıyorum oturumları, workshoplar, sözlü ve e-poster bildiri oturumları, uydu sempozyumları, geniş stand alanları, Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlık Öğrencileri Komisyonu seçimli Genel Kurulu, açılış kokteylimiz yan sıra geleneksel yoga saatimiz ve karaoke gecemiz var.  Dopdolu bir program hazırladık. Bu yıl kongremizde konuşmacı sayısı 66, uluslararası konuşmacılar 4, sözlü bildiri sayısı 57, e-poster sayısı 48 oldu. 21 endüstri firmasından 47 temsilci kongremize katıldı. 67 bursiyerimiz var. Bu yıl 300’ü aşkın katılım sözkonusu.”

14 Kasım Çarşamba ve 15 Kasım Perşembe günlerinde günlük gazete yayımlandı; Kongrede öne çıkan haber ve röportajlardan kısa kısa bilgiler verildi.

Prof. Dr. Kaya Yorgancı

Genç Yoğun Bakımcılar Şanslılar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaya Yorgancı,” Bilgi ve Belgelerle Cerrahi ve Yoğun Bakım Geçmişimiz” konulu sunum yaptı. Tıpta uzmanlaşmanın yaşayan bir olgu olduğuna dikkat çeken Yorgancı, “Uzmanlaşmanın temel itici gücü toplumsal gereksinimlerdir. Genç yoğun bakımcılar yoğun bakımın gelişimi ve kurumsallaşmasına bizzat tanıklık ettikleri için şanslıdırlar” dedi.

Prof. Dr. Yorgancı, konuşmasında dünyada çağdaş hekimlik sanat ve biliminin gelişimi, erken Cumhuriyet dönemi üniversite yapısı, tıpta uzmanlaşma ve yoğun bakım geçmişine ilişkin bilgiler verdi.

Prof. Dr. Defne Altıntaş ve Doç. Dr. İskender Kara

En İyi Araştırma Makalesi Ödülü

Yoğun Bakımda Septik Şoklu Erişkin Hastalarda Vazoaktif İnotropik Skor Kullanımı konulu makale 16. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 8. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısında En İyi Araştırma Makalesi Ödülüne layık görüldü. Çalışma; İskender Kara, Mehmet Sargın, Yeşim Şerife Bayraktar, Hatice Eyiol, İpek Duman, Jale Bengi Çelik tarafından hazırlandı. Ödül, Kongre Başkanı Prof. Dr. Defne Altıntaş tarafından İskender Kara’ya takdim edildi.

İlk günün sonunda açılış kokteyli yapılarak canlı müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Muhammet Güven ve Prof. Dr. Turgay Çelikel

TDCY Derneğinin kurucuları arasında yer alan Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven Kongremize katıldı ve Prof. Dr. Turgay Çelikel ile birlikte “Nasıl Yapıyorum: Yoğun Bakım Ünitelerinde Monitorizasyon oturumunu yönetti. Prof. Dr. Güven’in kongre alanına girişi esnasında teatral şekilde acil yardım mizanseni sergilendi.

soldan sağa: Dr. Mehmet Yıldırım, Dr. Fatih Sargın, Dr. Recep Civan Yüksel, Dr. Esat Kıvanç Kaya ve Dr. Onur Gökçe

Genç Yoğun Bakımcılar Komisyonu Seçimi Yapıldı

TDCY bünyesinde faaliyet gösteren Genç Yoğun Bakımcılar Komisyonunun seçimli Genel Kurulu 16. Yıllık Kongre içerisinde yapıldı. Eski Komisyon Üyeleri görevlerini devretti. Yeni seçilen Komisyonda Başkan: Dr. Recep Civan Yüksel, Sekreterler: Dr. Mehmet Yıldırım, Dr. Esat Kıvanç Kaya ve Üyeler Dr. Fatih Sargın ile Dr. Onur Gökçe oldu.

Kongre katılımcıları son gece karaoke partisinde buluştu ve eğlenceli saatler yaşandı. Kongrenin son günü, katılımcılar arasında yapılan çekilişte 8 kişiye hediyeler takdim edildi.

En İyi Bildiri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dr. Mehmet Yasir Pektezel ve Doç. Dr. Melda Türkoğlu

Kongrenin kapanışında En İyi Bildiri Ödülleri takdim edildi. En İyi Sözlü Bildiri Ödülüne Mehmet Yasir Pektezel, Serpil Öcal, Ebru Nazmiye Ortaç, Asuman Öz, Arzu Topeli tarafından hazırlanan Yoğun Bakımda Sedo-analjezi Geri Çekilme Sendromu çalışması layık görüldü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalından Dr. Mehmet Yasir Pektezel’e ödülü TDCY Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu tarafından takdim edildi.

Dr. Uğur Özdemir ve Prof. Dr. Defne Altıntaş

İkincilik ödülüne; Uğur Özdemir, Şeyma Yıldız, Gülbin Aygencel, Melda Türkoğlu tarafından hazırlanan Ultrasonography-guided Post-pyloricFeedingTubeInsertion in MedicalIntensiveCarePatients çalışması layık görüldü. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalından Dr. Uğur Özdemir’e ödülü Prof. Dr. Defne Altıntaş tarafından takdim edildi.

Dr. Nursel Sürmelioğlu ve Prof. Dr. Müge Aydoğdu

Üçüncülük ödülüne; Nursel Sürmelioğlu, Merve Nenni, Ahmet Fırat, Kutay Demirkan, Dilek Özcengiz tarafından hazırlanan Regüler İnsülinin Polipropilen Torba ve Polivinil Klorür İnfüzyon Setine Tutunmasının Değerlendirilmesi çalışması layık görüldü. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalından Dr. Nursel Sürmelioğlu’na ödülü Prof. Dr. Müge Aydoğdu tarafından takdim edildi.

Kongremizin bilimsel programı için tıklayınız!

2019Kongre

About author

-->