16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi İstanbul’da Düzenlendi

16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi (wicc2023; www.wicc2023.org), Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) tarafından 26 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Dünya Yoğun Bakım Federasyonunun iki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği, ulusal ve uluslararası alanda yoğun bakım profesyonellerinin bir araya geldiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı, TÜYUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arzu Topeli İskit başkanlık yaptı.

Rakamlarla wicc2023

İstanbul kongre Merkezi’nde 82 ülkeden yoğun bakım uzmanının katılımıyla düzenlediğimiz wicc2023; 6 salonda, 40 ülkeden 201 konuşmacının katılımıyla ve 115 oturum ile gerçekleştirildi. 93 sözel bildiri, 165 e-poster, 8 uydu sempozyumunun yapıldığı Kongremiz, endüstriden 90 firmanın sponsorluğuyla desteklendi.

wicc2023, Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Konseyi (EACCME) tarafından akredite edildi.

Hibrid Kongre

wicc2023 aynı zamanda canlı (hibrid) yayımlandı. Kongremize fiziksel olarak katılma imkanı bulamayan yoğun bakım uzmanları bir yıl boyunca kongremizi canlı yayından izleme imkanı elde edebilmektedir.

3 Büyük Kutlama

26 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen wicc 2023, bizlere gurur ve mutluluğu birarada yaşatan ve tarihte çığır açan gelişmelerle eşzamanlı düzenlendi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen yoğun bakım çalışanları ile birlikte başta 30 Ağustos Zafer Bayramımız olmak üzere bu özel günleri kutlamak, anma etkinlikleri düzenlemek, bizler için eşsiz bir deneyimdi.

30 Ağustos Zafer Bayramımız

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Ulu Önderimiz Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u andığımız, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı bu yıl wicc2023 ortamında, dünyanın onlarca ülkesinden gelen konuklarımızla hep birlikte coşkuyla kutladık.

Tarihte Çığır Açanlar | Florence Nightingale

Dünyada modern yoğun bakımın kurucusu olarak kabul edilen Florence Nightingale adına düzenlenen sergiden kesitleri kongremizde yer aldı. Bilindiği üzere Florence Nightingale, 1850’li yıllarda iki yıl boyunca, İstanbul Selimiye Kışlası’nda bulunan askeri hastanede Kırım Savaşında yaralanan askerleri tedavi etmiştir ve İstanbul, modern yoğun bakımın doğum yeridir.

Tarihte Çığır Açanlar | Bjorn Ibsen

27 Ağustos 1952, Yoğun Bakım Tıbbının doğum günüdür. Danimarka’da çocuk felci salgını sırasında Bjorn Ibsen’in ilk pozitif basınçlı ventilasyonu gerçekleştirmesiyle yoğun bakım tıbbında bir dönüm noktası yaşanmıştır. Yaklaşık 70 yıl sonra bugün geldiğimiz noktada, yoğun bakım bilimini daha üst seviyeye taşıyabilmek hedefiyle Bjorn Ibsen’in izini takip ediyoruz.

Açılış ve Sosyal Programlar

TÜYUD olarak, özenle hazırladığımız wicc2023, İstanbul’un eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri ile kültürel tanıtımının yapıldığı keyifli sosyal programları ile konuklarımıza unutulmayacak bir kongre deneyimi yaşattı.

26 Ağustos Cumartesi günü öğle sonu saatinde başlayan kongremizde Dünya Sağlık Örgütü yöneticileri Prof. Dr. Lee Wallis ve Prof. Dr. Janet Diaz; wicc2023 Kongre Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, TÜYUD Başkanı Prof. Dr. N. Defne Altıntaş, Dünya Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Gene Sung ve diğer protokol konuşmaları yapıldı. Cumhuriyetimizin 100. yılı olması dolayısıyla Prof. Dr. İlber Ortaylı “Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı” Başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Halk oyunları ekibi ve semazen gösterisi ardından düzenlediğimiz Açılış kokteylimizde Mehter Takımı konuklarımıza unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Yerebatan Sarnıcı, Boğaz turu programlarımız ve Florence Nightingale Sergisi ile İstanbul’un tarihi ve kültürel değerlerini konuklarımıza aktardık.

Kurslarımız

wiccc2023 bünyesinde, International Fluid Academy Day (IFAD), Point of Care Ultrasound (POCUS) ve Fundamental Critical Care Support (FCCS) kursu düzenlendi.

Ödüller

WFICC International Rising Star Award kapsamında verilen En İyi Sözel Bildiri ödülünü Dalim Kumar Baidya; En İyi Poster Ödülünü ise Pradeep Bhatia kazandı.

Endüstriye Teşekkürlerimizle

Kongremizi 90 firma destekledi. Teşekkürlerimiz ile birlikte katılım belgelerini kendilerine takdim ettik.

Azarbaycan’dan Katılım

Kongremiz, dünyanın çok sayıda farklı ülkesinden konuklar ağırladı. Azarbaycan’dan katılan yoğun uzmanı hekimler ile TÜYUD Yönetim Kurulu üyeleri bir araya gelerek yoğun bakım alanında iş birliği konularını değerlendirdi.

wicc2023 Aplikasyonu

IOS ve android telefon aplikasyonumuz wicc2023 kongre katılımcılarımız için yayındadır.

Sosyal Medyada @wicc2023 #wicc2023 #wicc2023istanbul hesaplarımız ile paylaşımlar gerçekleştirdik.

Kongre Bülteni

Kongrede öne çıkan haber ve röportajlarımızın yer aldığı bültenimizi okumak için tıklayınız.
Kongre programımız için tıklayınız.

About author

-->