13 Eylül Dünya Sepsis Günü

Değerli üyelerimiz,
Bugün 13 Eylül Dünya Sepsis Günü! Global Sepsis Alliance (GSA) ve World Health Organization (WHO), her yılın 13 Eylül gününü sepsis konusunda farkındalık yaratmak üzere sepsis günü olarak kabul etmiştir.

Enfeksiyonlara karşı «anormal ve uygunsuz konak yanıtına» neden olan, hayatı tehdit edici organ disfonksiyonu olarak tanımlanan sepsis, koroner dışı yoğun bakım ünitelerinde en sık ölüm sebebidir. Dünyada yılda 30 milyondan fazla bireyi etkilemekte ve 8 milyona yakın ölüme neden olmaktadır. Kurtulan hastalarda ise engellilik, sakatlık gelişebilmektedir.

Sepsis, acil olarak tedavi edilmesi gereken zamana karşı yarışılan bir durumdur. Tedavisinin saatler ve hatta dakikalar içerisinde gerçekleşmesi gerekir. Enfeksiyon odağının hızla kontrol altına alınması ve yoğun bakımlarda uygun organ destek tedavilerinin verilmesi hayat kurtarır. Ancak her hastalık gibi sepsis yönetiminde de en ideali,  sepsis gelişimin önlenmesidir. Enfeksiyonların önlenmesi ve sepsis ile savaş ile her yıl 800.000 ölümün önlenebilmesi mümkündür. Bunun için genel hijyen kurallarına uyulması, el hijyeni sağlanması, çocukluk ve erişkin aşılama programlarına uyulması önceliklidir. Hastane kaynaklı enfeksiyonları azaltmak için seferber olunmalı ve sağlık çalışanlarının el hijyenine en yüksek uyumu sağlanmalıdır.

Dünyada sepsisten ölümleri azaltmak amacıyla uygun adımları atmak için, Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği olarak tüm dünyaya ve ulusumuza çağrıda bulunuyoruz. Bu önemli hastalığın farkındalığını arttırmak ve toplumda bilinirliğini sağlamak üzere 15 Eylül Pazar günü saat 11.00’da Ahlatlıbel Atatürk Parkında gerçekleştireceğimiz pikniğe siz değerli üyelerimizi bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımla
Dr. Melda Türkoğlu
TDCYB Derneği Başkanı

sepsis

About author

-->