12.Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 4. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı | 2015

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği’nin 10. Kuruluş yılında 4-7 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara’da Swiss Otel’de 12. Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 4. Avrasya toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Kongre 4 Kasım 2015’de kurslar ile başlamıştır. Sabah teorik sunumların, öğleden sonra pratik uygulamaların yapıldığı kurslara katılım ve ilgi yoğun olmuştur.

5-7 Kasım 2015 tarihleri arasında ise birbirinden değerli, alanlarında deneyim sahibi 80 üzeri yerli ve yabancı konuşmacı ve 300 üzeri katılımcı ile başarılı bir kongre gerçekleştirilmiştir.  Kongre boyunca 2 salonda paralel oturumlar şeklinde 18 Panel ve 4 konferans yapılmıştır.

Yüzü aşkın bildiriden 89 tanesi kabul edilmiş; 23 tanesi (5 tanesi hemşirelik bildirisi) sözlü sunum ve 66 tanesi poster sunumu olmuştur. Sözel sunumlar 2 gün 4 oturum şeklinde dinlenmiş ve değerlendirilmiştir. En iyi 3 bildiriye ödül verilmiştir. Bu ödüller; Çukurova Üniversitesi’nden Dr. Ezgi Özyılmaz ve ekibine, Gazi Üniversitesi’nden Dr. Melda Türkoğlu ve ekibine, Dicle Üniversitesi’nden Dr. Yaşar Yıldırım ve ekibine verilmiştir.

Kongremize Azerbaycan, Romanya, İran, Libya ve Afganistan’dan katılımcılar olmuştur. Yurtdışı katılımcıların bir kısmına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı başkanlığı (TİKA) katılım desteği vermiştir.

Bu yıl da güzel ve verimli bir kongre geçirdik.

Bu kongrede emeği geçen herkese; başta Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği başkanı Prof. Dr. Murat Sungur olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine, Avrasya toplantısı başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit’e, kongrenin ve Avrasya toplantısının sekreterlerine,  kongrenin değerli konuşmacılarına, kongreye sponsor olan tüm ilaç şirketlerine ve medikal firmalara, kongrenin organizasyonunda rol alan Topkon şirketi çalışanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ederim.

Seneye İzmir’de yapılacak olan 13. Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 5. Avrasya Toplantısında görüşmek dileğiyle…

Prof. Dr. Gülbin Aygencel | Kongre Başkanı & Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım BD Öğretim Üyesi 

Kongre bültenimizi okumak için tıklayınız. 

 

About author

-->