Kamuoyu Duyurusu

Son zamanlarda sosyal medyada beyin ölümü ile ilgili bilimsel gerçeklere uymayan asılsız mesajları üzüntü ile okumaktayız.

Beyin ölümü vücudun başta solunum olmak üzere tüm fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan ve yöneten beyin sapı ve ilişkili sinirlerin geri dönüşümsüz hasarıdır. Beyin ölümü tıbbi ve yasal olarak ölümdür. Beyin ölümünden sonra kalp bir süre çalışır ancak daha sonra kalp de durur.

Beyin ölümü tanısı en az iki uzman hekimin detaylı klinik değerlendirmesi ve bazı ek testlerle konulur, kayıt altına alınır ve Sağlık Bakanlığına bildirimi yapılır. Tüm süreç Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği çerçevesinde yürütülür. 

Beyin ölümü olan kişilerden organ bağışı süreci hastayı takip eden doktorlar tarafından değil hastanenin, Sağlık Bakanlığı bilgisi ve denetimi altında olan Organ Nakli Koordinatörlükleri tarafından yürütülür. Organ bağışı, organ bekleyen pek çok hasta için umut olmaktadır.

Sosyal medyada beyin ölümü tanısının organ mafyası ile ilişkilendirilerek konulduğu paylaşımların tamamı asılsızdır ve çok büyük bir özveri ile çalışan hekimlerimizi tarifsiz üzmüştür. Bu konuda Sağlık Bakanlığının da gerekli açıklamaları yapmasının uygun olacağını düşünür, kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği

About author

-->