AŞI OLMAK TOPLUMSAL SORUMLULUĞUMUZDUR

TÜYUD olarak ağır hastalıktan korunma için bireylerin en kısa zamanda COVID-19 aşılanmasının tamamlanmasını kuvvetle öneriyoruz. Aşı, kişisel olarak hastalık olasılığını azaltırken pandeminin kontrolü için de tek yol olarak görülmektedir.

Yoğun bakımlardaki doluluk oranı son günlerde korkutucu şekilde artış göstermektedir. Yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşısız ya da tek doz aşılı olduğu gözlenmektedir. Öte yandan, yoğun bakım ihtiyacı ve ölüm riski tam aşılanmış bireylerde önemli ölçüde azalmaktadır. Nitekim Temmuz ayı sonunda yaptığımız ankete katılan yoğun bakımlarda yatan 94 hastadan 92’sinin aşısız ya da aşılarını tamamlamamış kişiler olduğu gözlenmiştir. Yeni çıkan varyantlara karşı bağışıklığı sürdürmek ve genişletmek amacıyla birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ek doz uygulamasına başlanmıştır, uygun bireylerin geciktirmeden ek doz aşılarını da olmaları hayati önem taşımaktadır.

Sonbahara girerken, çocuklarımız okullarına kavuşmayı heyecanla beklerken aşı olmak, sadece kendimize değil, bulaştırıcı olabileceğimiz yakınlarımız ve topluma karşı da sorumluluğumuzdur. Herkesi aşı olmaya davet ediyoruz.

Sağlıklı günler dileğiyle kamuoyuna duyurulur.

Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği

About author

-->